Antalya Haberleri

Manavgat HEM’de hedef 30 bin kursiyer

 

/MANAVGAT, MANAVGAT Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürlüğü, 1 7 Haziran tarihleri arasında kutlanan Hayat Boyu Öğrenme Haftası kapsamında, kursiyerlerinin çalışmalarını yer aldığı sergi düzenledi. 4 Haziran’a kadar sürecek olan serginin açılış töreninde konuşan Manavgat HEM Müdürü Hasan Kırteke, hedeflerinin 30 bin kursiyere kurs vermek olduğunu söyledi.

Hayat Boyu Öğrenme Haftası kapsamında Manavgat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü kursiyerlerinin yaptığı çalışmaların yer aldığı sergi düzenledi. Manavgat Cumhuriyet Meydanı altında düzenlenen sergi düzenlenen törenle açıldı. Manavgat HEM Müdürlüğü Halk Oyunları ekibinin de gösteri sunduğu törene Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit’in yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarının müdür, amir ve yöneticileri, siyasi parti ilçe başkanı ve temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende açılış konuşmasını Manavgat HEM Müdürü Hasan Kırteke yaptı. Anne baba eğitiminden cenaze tesviyesi kursuna kadar 3 bin 600 farklı kurs düzenleyebileceklerini belirten Kırteke, “2020 2021 eğitim öğretim yılında salgına rağmen yüz yüze eğitime devam ederek 152 kurs açtık. 2 bin 542 erkek, 3 bin 313 kadın olmak üzere toplam 5 bin 855 kursiyere hizmet verdik. Bunların 992’si erkek, 1276 kadın olmak üzere toplam 2 bin 268 kursiyer sertifika almaya hak kazanmışlardır. Okuma yazma kurslarımız 23 adet açılmış 54 erkek 85 kadın olmak üzere toplam 139 kursiyerimiz olmuştur. Açık öğretim kurumlarından, açık ortaokulda 1285 öğrenci açık öğretim lisesinde 7 bin 80 toplam 8 bin 365 öğrencimiz okumaktadır” dedi.

90 BİN MASKE VE SİPERLİK YAPLDI

Manavgat HEM bünyesinde koronavirüs salgını sırasında 90 bin adet maske ve siperlik ürettiklerini bunları da başta Manavgat Devlet Hastanesi olmak üzere birçok kamu kurumuna dağıttıklarını belirten Manavgat HEM Müdürü Hasan Kırteke, “Kurum olarak binlerce yıllık kadim kültürümüzden etkilenerek ahilik anlayışında başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün göstermiş olduğu hedefe ulaşmak için halkımızı eğitmeye, iş edindirmeye, meslek edindirmeye çalışıyoruz, çalışmaya, koşmaya, yorulmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘EĞİTİME ARA VERMEMİZ VAZ GEÇMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL’

Kaymakam Mustafa Yiğit de koronavirüs salgını nedeniyle zaman zaman yüz yüze zaman zaman da uzaktan eğitim ile eğitim faaliyetlerine devam edildiğini vurguladı. Yiğit, “Eğitime ara vermemiz, vazgeçmemiz mümkün değil dolayısıyla eğitimin her çeşidiyle çocuklarımızı, gençlerimizi, yetişkinlerimizi eğitmeye devam ediyoruz. 21. yüzyılda bizler muasır medeniyetler seviyesinde yer alacaksak eğitimden vazgeçmemiz mümkün değil. Halk eğitim, halkın eğitimi adı üzerinde, bütün noktalara ulaşıyor. Bütün damarlara ulaşıyor ve 7’den 70’e herkes çok çeşitli konularda binlerce kurs açabilecek kapasitede. Bu bir yenilenmedir, eğitim hiçbir zaman bitmez, biliyorsunuz beşikten mezara kadar ilim öğreniniz diye bir atasözümüz var. Bu ilim aşkı, bilim aşkı bitmemeli. Sonsuza kadar devam etmeli, benim yaşım 60, 70 işte ben bu saatten sonra bir şey öğrensem ne olur öğrenmezsem ne olur diye düşünmemek lazım. Ömrünün son dakikasına son saniyesine kadar ilimden ve bilimden vaz geçmememiz gerekiyor” dedi.

Kaymakam Yiğit törenin ardından stantları gezerek kursiyerler ve eğitmenlerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir